دلایل اصلی دخالت اطرافیان در زندگی زوجین چیست؟

تبادل لینک با سایت کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
دلایل اصلی دخالت اطرافیان در زندگی زوجین چیست؟ دلایل اصلی دخالت اطرافیان در زندگی زوجین چیست؟

دلایل اصلی دخالت اطرافیان در زندگی زوجین چیست؟

              مجموع :زناشویی

 

 

 

دخالت در زندگی زوج ها میتواند زندگی آن ها را به تباهی بکشاند.در بیشتر مواقع مشاهده شده است که زوج ها همدیگر را دوست دارند و عاشق هم هستند ولی دخالت ها و تیکه هایی که اطرافیان برای آنها میپرانند موجب اختلاق میان آن ها میشود و میشود گفت بیشترین آدمایی که در زندگی طرفین دخالت میکنند خانواده داماد هستند.

 

چرا اطرافیان شما در زندگی شما دخالت میکنند؟,دلیل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی چیست؟

 

دلایل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی مشترک زوج ها

دخالت های والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها دلایل مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. از مهم ترین دلایل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها می توان به موارد زیر اشاره داشت.


1 _ عدم اطمینان والدین به آمادگی فرزندانشان برای شروع یک زندگی مشترک

والدین در ابتدای ازدواج فرزندان غالبا دوست دارند در زندگی آنان دخالت نموده و نتیجه یک عمر تجربه خود را درباره نحوه زندگی، چگونگی معاشرت، نحوه صرفه جویی در هزینه ها و.. با اعمال سلیقه های شخصی خود در زندگی زوج های جوان اعمال نمایند.

 

کاهش دخالت دیگران در زندگی,ازبین بردن دخالت اطرافیان در زندگی

 

 

 

 

2 _ فاش کردن اسرار و مشکلات زندگی مشترک برای آشنایان و دوستان

تعدادی از زوجین بدلیل شرایط خاصی که در زندگیشان ایجاد کرده اند امکان بیشتری برای مداخله اطرافیان در زندگی آنان وجود دارند. زوج هایی که بسیاری از راز های زندگی خودشان را برای دوستان و آشنایانشان تعریف می کنند یا مشکلاتشان را به بیرون از جمع دو نفرشان ( خانواده، دوستان، آشنایان و ...) می برند.

 

 

3 _ اختلالات و مشکلات شخصیتی زوج ها مانند اعتماد به نفس پایین و عدم توانایی در تصمیم گیری

دلایل دخالت اطرفیان در زندگی مشترک زوج ها می تواند ریشه در ویژگیهای شخصیتی و رفتاری خاص  زوج ها داشته باشد. به گونه ای که اطرفیان، دوستان و به خصوص والدین به توانایی زوجین جوان برای اداره زندگی اعتماد نداشته باشند و دخالت در زندگی آنان را مفید تشخیص می دهند.

 

 

4 _ ازدواج در سنین پایین یا وابستگی اقتصادی و عاطفی زوج ها به والدین

ازجمله این دلایل این دخالت ها  می توان به  کمی سن ، وابستگی اقتصادی و معیشتی ، نا آشنایی تازه عروس و داماد ها با مهارت های مدیریت و زندگی، وابستگی های بیش از حد روانی و عاطفی به والدین و ...  اشاره نمود.

 

 

5 _  عدم آمادگی زوج ها برای ازدواج

زوج های جوانی که شرایط  دخالت اطرافیان و والدین  را در زندگی مشترکشان فراهم می کنند و به آنان اجازه دخالت می دهند، در کسب مهارت های اولیه زندگی هنوز موفق  نبوده و  قابلیت تعیین و تشخیص شرایط مطلوب برای زندگی  خود را ندارند.

 

دلایل دخالت خانواده شوهر,دلایل دخالت دیگران در زندگی

 

 

 

 

باید اذعان نمود شاه کلید شروع دخالت های والدین واطرافیان در زندگی زوجین جوان ، ریشه در اعتماد به نفس پایین و وابستگی عاطفی و مالی آنان به خانواده هایشان دارد. حمایت مالی والدین قبل و بعد از ازدواج آغازگر و بستر ساز  دخالت  والدین در زندگی فرزندانشان را  در زمینه های مختلف فراهم می سازد.

 

 

با کاهش این وابستگی ها اطمینان والدین و اطرافیان  به زوجین برای اداره زندگی خود بیشتر شده  و سطح مداخلات به صورت قابل توجهی کاهش می یابد و همین امر می تواند زمینه ساز برقراری  روابط محترمانه  تری را  مابین زوجین و والدین  حتی در حل مساله، به عنوان نصحیت و اراعه راهکار منطقی فراهم نماید.

 

 

زوج‌ها در سال‌های اولیه تشکیل زندگی به لحاظ عاطفی تمایل دارند با خانواده همسرشان صمیمی شوند و بیش از اندازه به معاشرت کردن با خانواده همسر خود  روی می‌آورند یا در هر کاری از آنها مشورت می‌گیرند. در این شرایط خود زوج‌ها اجازه دخالت دیگران به زندگی شان را  فراهم می کنند.

 

دانستنی های بعده ازدواج,دخالت خانواده شوهر

 

 

 

 

پیامد های دخالت والدین و اطرافیان در زندگی مشترک زوج های جوان

به مرور زمان با شدید تر شدن دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زناشویی زوج ها مشکلات آنان روز به روز بیشتر می شود تا جایی که ممکن است این زندگی مشترگ به طلاق و جدایی زوج ها منتهی شود. چرا که زمانی که زوج ها نمی توانند برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند. ساختن زندگی مشترک بر اساس نظرات و تصمیم های والدین و اطرافیان آن زندگی نیست که زوج ها به دنبالش هستند و همین امر سبب می شود تا به مرور زمان از یکدیگر فاصله بگیرند.

 

 

روش های موجود برای مقابله و جلوگیری از دخالت والدین و اطرافیان در زندگی مشترک زوجین

روش ها و راهکارهایی برای کاهش و کنترل دخالت های والدین و اطرافیان در زندگی مشترک زوجین وجود دارد. که با توجه به زیاد بودن این راهکارها در یک مقاله دیگر به طور کامل در مورد روش های کنترل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها توضیح داده شده است. در ادامه نکاتی برای کنترل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها را ذکر کرده ایم.

 

 

1 _ زوج های جوان نیاز دارند تا با صبر و احترام موارد ضروری برای مشاوره گرفتن از خویشاوندان خود را مدیریت نمایند و پدر و مادر های بهتر است استقلال خانواده های تازه تاسیس فرزندان خود را پذیرفته  و از دور زندگی فرزندان خود را نظارت نمایند و در مواقع ضروری به کمک آنها بپردازند. شیوه حمایت والدین بهتر است به شکل حمایت باشد که به  اعتماد به نفس و استقلال زوج ها ضربه ای وارد نشود  و لازم نیست با شنیدن بعضی مطالب یا ناراحتی  فرزندان سریعاً احساساتی شده و با تعصب ، بطور یک جانبه و به دور از عدالت قضاوت کرده و تصمیم به دخالت بگیرند. این برخورد عجولانه مشکلات را عمیق تر نموده و زمینه بروز اختلافات جدیدی را در زندگی زوجین جوان فراهم می نماید.

 

دلیل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی چیست؟

 

 

 

 

2 _ زوج ها باید با رعایت احترام و به طور غیر مستقیم در مقابل کمک های صمیمانه و با محبت اطرافیان طوری رفتار کنند تا آنان پی ببرند که  ادامه دخالت های نابجا حتی اگر دلسوزانه باشد نه تنها در حل مشکلات آنان تاثیر گذار نیست بلکه ممکن است آتش اختلافات را شعله ورتر سازد و زندگی مشترک زوج ها را با خطر مواجه نماید.

 

 

3 _ زوج ها به هیچ وجه در مقابل همسر خود نباید به والدین خود  اخطار دهند و بهتر است با محبت بیشتری  آنها را از دخالت در زندگی خود باز دارند، همسر نیز باید به شریک زندگی خود شرایط  ابراز محبت به والدین خود را فراهم و بگونه ای برخورد ننماید که والدین تصور نمایند فرزندشان را از دست آنها در آورده و به  خدمت خود گرفته اند.

 

 

4 _ بعد از ازدواج، تشکیل و مدیریت زندگی مشترک به منظور برقراری روابطی  متعادل و تعاملی درست، میان خانواده شریک زندگی و خود همسر، یکی از مهم‌ترین وظایف زوجین است. باید پذیرفت  که سوء  برداشت‌ها یا سوء تفاهم‌ها و چه بسا اختلاف نظر و دیدگاه  با خانواده همسر، تاحدودی امری طبیعی و وغیر قابل انکار است. در چنین موقعیت با  تکیه بر صبر و تحمل  و تبادل نظر  همسران  پیرامون مسائل زندگی به منظور تفاهم در دستیابی به راه حل های ممکن رهیافت مناسبی برای تحکیم بنیان خانواده.

 

 

5 _ زوجین برای جلوگیری از دخالت دیگران بهتر است برنامه مشخصی داشته باشند و این به معنای قطع رابطه با دیگران نیست بلکه مدیریت و هنر برقرای ارتباط صحیح با دیگران به گونه ای است که روزنه های دخالت بی مورد دیگران در زندگی را مسدود نماید . برای دستیابی به این هدف ابتدا زوجین باید روابط خود را صمیمانه تر و مستحکم تر نموده و سعی نماید با گفتگوضمن مشخص نمودن وظایف متقابل  در راستای نحوه و شیوه ایفای تعهدات خود در زندگی مشتر ک به تفاهم برسند سعی نمایند هیچ وقت سعی ننماید همسر خود را بابت خطای دیگران مقصر بدانید.

 

 

6 _ جهت تحکیم بنیان خانواده زوجین جوان لازم است  از اطرافیان خود شناخت کافی پیدا کرده و و مداخله گران و شیوه دخالت آنان رامشخص و با اتخاذ روش هایی مودبانه طوری رفتار نماید که آنان به تاثیر نامطلوب خود در اینگونه رفتارها پی برده و به مرور در رفتار غلط خود تجدید نظر نمایند.


 

منبع : honarehzendegi.com

 

برچسب ها : زناشویی , سایت زناشویی , آموزش های زناشویی , دانستنی های بعده ازدواج , دخالت خانواده شوهر , دلایل دخالت خانواده شوهر , دلایل دخالت دیگران در زندگی , کاهش دخالت دیگران در زندگی , ازبین بردن دخالت اطرافیان در زندگی , چرا اطرافیان شما در زندگی شما دخالت میکنند؟ , دلیل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی چیست؟ ,
کانال سایت در تلگرام اپلیکیشن اندروید سایت صفحه سایت در اینستاگرام