همه چیز در مورد درد معده و عوامل ناشی از آن

تبادل لینک با سایت کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
همه چیز در مورد درد معده و عوامل ناشی از آن همه چیز در مورد درد معده و عوامل ناشی از آن

همه چیز در مورد درد معده و عوامل ناشی از آن

              مجموع :سلامت

 

 

 

درد معده در بیشتر موارد میتواند ناشی از عملکرد نادرست دستگاه گوارش باشد و در برخی موارد نیز میتوانید عاملی از اپاندیس و یا بیماری های دیگری باشد که با درد معده اشتباه گرفته میشود.در واقع برخی افراد با وجود اینکه آپاندیس یا زخم معده دارند عامل اصلی درد خود را در داخل معده میبینند و این ممکن است مشکلات زیادی را برای آن ها به وجود آورد.برای پیشگیری یا درمان از این نوع بیماری ها بهتر است این مقاله را تا آخر بخوانید.

 

 کیسه صفرا,درد در کیسه صفرا,درد در قسمت معده,بیماری های گوارشی

 

همه چیز در مورد درد معده

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم ؟

درد شکم ناگهانی و شدید است .

خونریزی مقعد یا کاهش وزن وجود دارد .

اسهال و درد شکم به طور مکرر روی می دهد .

 

 

درد معده نشانه چیست ؟

اگر خوردن یک غذای تند معده تان را به درد آورده است ، تعجب نکنید . چیز مهمی نیست ، احتمالاً دچار دل به هم خوردگی شده اید و حداکثر بعد از چند روز حالتان خوب می شود .

 

درد معده نشانگر کدام بیماریست؟,درد معده نشانه چیست؟,درمان درد معده

 

 

اما اگر با خوردن غذای معمولی برنج و غلات و مراقبت از معده هنوز هم ناراحتید و درد معده دارید، احتمالاً دچار زخم گوارشی شده اید . این زخم ها که درون لوله گوارشند ،‌به هر شکل و اندازه و در هر جا ممکن است پدیدار شوند . در واقع ، دردی که با خوردن غذا کمی آرام بگیرد ممکن است علامت زخم معده یا دوازدهه باشد. برخلاف درد دل به هم خوردگی معده ، ‌درد زخم گوارش باز می گردد .

 

 

گر چه هنوز علت دقیق زخم گوارشی نامعلوم است ( تحقیقات اخیر باکتریهایی را که نام هلیکوباکترپیلوری دارند مسئول ایجاد این زخم ها می داند )‌، اما مشخص است که خوردن چیزهایی مثل آسپیرین و قهوه زخم را بدتر می کند .

 

 

برخی داروها ، مثل آسپیرین ، توانایی معده را برای التیام خود مانع می شود .

 

 

اما گاهی زخمی در کار نیست و درد معده دارید . در این حالت ممکن است دچار سوء هاضمه شده باشید ، یعنی پوشش درونی معده هر غذایی را تحمل نمی کند که شایع ترین اینها غذاهای پرادویه است .

 

درد شکم نشانه چیست؟,درد شکم نشانه کدام بیماریست؟,اسید معده

 

نشانگان کولون تحریک پذیر هم دستگاه گوارش را به تنگ می آورد . در اینجا روده در به جلو راندن غذا دچار اشکال شده است .علامت مشخصه نشانگان کولون تحریک پذیر درد شکم همراه با اسهال یا یبوست و نفخ است . درد با اجابت مزاج تسکین می یابد ،‌ ولی باز هم برمی گردد .

مسمومیت غذایی هم درد معده می آورد . ممکن است ساندویچ کهنه ای را نادانسته خورده باشید ، ولی روده شما کهنگی آن را تشخیص می دهد .

نفخ ناشی از بلع هوا در هنگام جویدن یا تولید گاز متان در هنگام هضم غلات هم ممکن است در لوله گوارش گیرکرده و تا خارج شدن آن ایجاد درد کند .

متأسفانه ،‌تعداد بیماریهای گوارشی که می توانند ایجاد درد ناگهانی شکم بکنند زیاد است . از جمله اینها التهاب زخمی کولون ،‌ بیماری کرون ، بیماری کیسه صفرا ،‌التهاب آپاندیس ، التهاب دیورتیکولی و التهاب لوزالمعده است .

 

 

راه های درمان درد معده

برای تشخیص علت هر درد شدید و تند شکم نزد پزشک بروید . چون علت این دردها معمولاً نیاز به درمان هر چه سریع تر طبی دارند . اما برای رفع درد و ناراحتی جزئی شکم کارهایی می توانید بکنید .

 

 

چای بخورید ، اسید تانیک موجود در یک فنجان چای دم کرده ظاهراً به دفع برخی باکتری ها و مواد شیمیایی عامل درد معده کمک می کند ، مخصوصاً اگر اسهال هم داشته باشید . ظرف یک ساعت پس از خوردن چای درد باید تسکین یابد .

 

 

 

سایت پزشکی,آموزش های پزشکی,درد معده,درمان درد معده

 

 

ضد اسید بخورید . تمام داروهای ضد اسید ماده ای دارند که زیادی اسید معده را خنثی می کنند .

 

 

درمان درد زخم گوارشی و یا زخم معده

گر چه علت دقیق زخم گوارشی معلوم نیست ، ولی راه های درمانی خوبی برای آن دارند .

 

 

دارو بخورید . انواعی از داروها وجود دارند که با تأثیر بر گیرنده های H2 توان معده را برای تولید یا ترشح اسید مهار می کنند . تحقیقات نشان داده است که در ۹۵ تا ۹۸ درصد موارد استفاده از این داروهای قوی زخم التیام یافته است . بیشتر پزشکان معتقدند که این دارو باید جزء اصلی درمان باشد .

 

 

سایمتدین بخورید . داروهایی مثل سایمتدین و رانیتیدین تولید اسید معده را که باعث زخم می شود متوقف می کنند .

 

 

آنتی بیوتیک بخورید . اگر درد مقاوم شکم و اسهال دارید ، احتمالاً برای از بین بردن باکتری های جای گرفته در معده باید آنتی بیوتیک بخورید .

 

 

 

 

آموزش درمان درد معده,راه های درمان درد معده,درد شکم,علائم درد شکم

 

غذاها و خوراکی های موثر در درمان زخم معده یا درد معده

 

 

 

 

 

 

 

 

شیربخورید . خوردن یک لیوان شیر بدون چربی در حمله درد زخم معده تسکین سریع آن را به دنبال دارد . شیر مانند یک ضد اسید عمل می کند و با خنثی کردن اسید درد را هم از بین می برد . اما مواظب باشید : برخی از کسانی که برای تسکین درد معده شیر خورده اند ، بعد از مدت کوتاهی دچار درد شدیدتر گشته اند .

 

 

غذای محرک نخورید . پزشکان مدت ها قبل متوجه شده اند که غذاهای پرادویه ایجاد زخم گوارشی نمی کند و درد زخم را شدت می بخشد . بافت زخم بسیار حساس تر است و وقتی غذایی تند یا اسیدی خورده شود ، در ایجاد می شود . پس ،‌ از خوردن غذاهای محرک زخم خودداری کنید .

 

 

قهوه نخورید . دلیلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن قهوه زخم معده می آورد ، ولی کافئین قهوه زخم را تحریک می کند . به هر حال ، هیچ وقت بیش از دو یا سه فنجان قهوه در روز نخورید .

 

 

زیاد آسپیرین نخورید . تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد آسپیرین پوشش معده را آسیب رسانده و باعث خونریزی آن می شود . اگر برای رفع سرماخوردگی یا سردرد دو سه روز آسپیرین می خورید ،‌اشکالی ندارد ، ولی اگر بیش از سه ماه خورده اید ، ممکن است دچار گرفتاری شوید . در این مورد ، پزشک می تواند داروی دیگری جایگزین آن کند .

 

 

سیگار نکشید . نیکوتین سیگار پوشش معده را آسیب رسانده و زخم آن را تشدید می کند .

 

نشانه های درد معده,آشنایی با درد معده,همه چیز در مورد درد معده

 

 

درمان درد نشانگان کولون تحریک پذیر

متأسفانه هنوز علت نشانگان کولون تحریک پذیر کاملاً‌ معلوم نیست ، ولی خوشبختانه با تشخیص آن می توان تمام ناراحتی ها را از بین برد .

 

 

وحشت نکنید . چون اغلب تشخیص علت نشانگان کولون تحریک پذیر سخت است ، در برابر معاینه و آزمایش پزشک صبور باشید . وقتی تمام آزمایش ها منفی باشند و کسی نتواند علت را به شما بگوید ، نگران شدن چیزی عادی است .

 

 

فیبر بخورید . سبزیجات و غلات سبوس نگرفته نه تنها حاوی مواد مغذی هستند ،‌بلکه از یبوست هم جلوگیری کرده و کولون تحریک پذیر را آرام می کنند .

 

 

چربی نخورید . غذاهای چرب تحریک پذیری کولون را بیشتر می کنند .

 

 

غذاهای محرک نخورید . غذاهای پرادویه هم در تحریک پذیری کولون شرکت دارند .

 

 

غذاها را امتحان کنید. گرچه همه پزشکان معتقد نیستند ، ولی برخی می گویند که نشانگان کولون تحریک پذیر ممکن است ناشی از حساسیت به برخی غذاها باشد . شما می توانید با حذف یک به یک موادی که می خورید درستی یا نادرستی آن را نیز امتحان کنید . شیر ، تخم مرغ ، گندم ، ذرت ، سویا ، بادام زمینی ، مرکبات ، نوشابه های گازدار و شکلات از شایع ترین مواد ایجاد کننده واکنش های حساسیتی روده هستند .

 

 

دارو بخورید . اگر از ناراحتی های نشانگان کولون تحریک پذیر در رنج هستید ، پزشک ممکن است برایتان داروی ضد گرفتگی روده تجویز کند که ماهیچه های روده را شکل می کنند . این داروها را فقط در دوره های شدید درد باید مصرف کرد .

 

 

آشنایی با درمان‎های خانگی بیماری‎های گوارشی

– مصرف عرق نعناع یا دم نوش نعناع و بابونه البته افراد توجه داشته باشند مصرف بیش از حد عرق نعناع خود موجب سوزش معده می‎شود چرا که دهانه معده را گشاد می‎کند و باعث تحریک دهانه معده می‎شود.

– گذاشتن کیسه آب گرم یا کیسه‎ای که محتوی سیاه‎دانه یا جو, روی معده برای رفع درد معده مفید است.

– استفاده از کیسه آب گرم در درمان معده درد

– مواد غذایی مفید برای درمان معده درد

– مصرف زیره سیاه و سبز در غذاها

– مصرف نان زیره

– مصرف رازیانه یک ضد التهاب بسیار خوب است و برای رفع ناراحتی‎های گوارشی مفید است.

– مالیدن روغن سیاه‎دانه و کیسه جو گرم شود و روی معده گذاشته شود.

– مصرف چای بومادران, چای دارچین, دم نوش گشنیز, شربت یا دم نوش گیاه افسنتین

– زنجبیل پرورده مقوی معده است, مانند مرباها دیگر تهیه می‎شود و می‎توان زنجبیل تازه را رنده کرد و با عسل به قوام مربا درآورند.

– لیمو قند بسیار برای معده مفید است,می‎توان لیمو را به دلخواه ورقه ورقه کرده و داخل یک شیشه ریخته به نحوی که یک لایه لیمو و یک لایه شکر ریخته شود و به همین ترتیب شیشه را پر کنند.

– مصرف آناناس و پوست کیوی

درمانگاه شهداء فریدونکنار , دلگرم

 

 

 

برچسب ها : سلامت , سایت سلامت , سایت پزشکی , آموزش های پزشکی , درد معده , درمان درد معده , نشانه های درد معده , آشنایی با درد معده , همه چیز در مورد درد معده , درد معده نشانگر کدام بیماریست؟ , درد معده نشانه چیست؟ , آموزش درمان درد معده , راه های درمان درد معده ,
کانال سایت در تلگرام اپلیکیشن اندروید سایت صفحه سایت در اینستاگرام