close
چت روم

درمانی مناسب برای بچه های پردردسر

تبلیغات

 ست سارافون و دامن شلواری

موضوعات
رتبه سايت درگوگل

فروشگان سايت
پیوند های روزانه
لینک دوستان
آخرين مطالب ارسالي
مطالب پربازديد
تبليغات

 

کفش دخترانه اسپورت نایک مدل Avocado

 

کفش,مدل کفش,کفش نایک,کفش دخترانه,کفش دخترانه نایک

 

قيمت فقـط : 35000 تـومـان  پرداخت وجه بعد از تحويل درب منزل شــما

توضيحات بيشتر

ست تاپ و شلوارک طرح ferrari مدل niko


تاپ و شلوار ست مردانه,مدل تاپ و شلوار مردانه,جدیدترین مدل تاپ مردانه,مدل شلوارک مردانه

 

قيمت فقـط :   28000وجه بعد از تحويل درب منزل شــما تصفیه کن خانگی آب


سفیدکننده و پولیش دندان لوما

 

سفید کننده دندان,دستگاه سفید کننده دندان,پولیش دندان,سفید کردن دندان


قيمت فقـط :25000پرداخت وجه بعد از تحويل درب منزل شــما
توضيحات بيشتر

 


درباره : روانشناسی کودکان ,
بازديد : 1259 | تاريخ : جمعه 27 فروردين 1395 زمان : 13:54 |

درمانی مناسب برای بچه های پردردسر

              مجموع :روانشناسی

 

 با کودک پردردسر چگونه رفتار کنیم؟,با کودک پردردسر چگونه برخورد بکنیم؟

 

همه مادران از درد سرهایی که کودکانشان به آنها میدهند گله دارند و همه آن ها دنبال راه حلی هستند که حداقل با استفاده از آن بتوانند سر کودک خود را به یک چیزی گرم کنند تا حداقل از دردسرهای روزانه آنها کم شود.خیلی از مادران برای اینکه دردسرهای کودک خود را نبینند او را عضو یک ورزشکاه فوتبال یا کلاس های درس و یا بازی میکنند تا حداقل چند ساعتی از دست او راحت باشند.ولی اصولا این کار اشتباه بوده و موجب میشود تا کودک خلقیات اطرافیانی که در این گونه جاها هستند را به خود بگیرد و حتی ممکن است پردردسرتر نیز بار بیاید.


1-شِکَر خواب صبحدم:
• مریم زود باش بیدار شو!
• وااااااااای طاها هنوز که خوابیدی!
• سمیرا مگه تو مدرسه نداری که هنوز خوابی؟
این جمله ها آشنا هستند؟ فکر نمی کنید این بحث های سرِ صبح بین شما و فرزندتان، اعصاب هردوی شما را در طول روز تحت تأثیر قرار می دهد؟
روش پیامدها چه می گوید؟


مشکلات را به بچه ها محول کنید. حتی یک بچه 5 ساله هم می تواند ساعت رومیزی را کوک کند چه برسد به بچه ای که مدرسه می رود! به فرزندتان بگویید به نظر شما او آنقدر بزرگ شده است که خودش ساعت را برای بیدار شدن صبح تنظیم کند. ابتدا شیوه تنظیم کردن زنگ ساعت را به او آموزش دهید و از او نظر بخواهید مکانی دوست دارد،ساعت را قرار دهد؟

 


2-حاضر شدن برای مدرسه:
کودک به طور طبیعی از سن 3 سالگی، مایل است خودش لباسهایش را بپوشد ولی معمولاً به دلیل اینکه والدین صبوری لازم را ندارند و تلاش می کنند با اصلاح کردنها و کمک های بیجا، لباس پوشیدن او را تصحیح کنند، کودک احساس کفایتی که باید در این زمینه به دست آورد را به دست نمی آورد!


اما در هر حال، وقتی کودک به سن مدرسه می رسد، لازم است که مهارتهایی را آموخته باشد. اگر تا به حال، با دلسوزیها و حرص خوردنهای بیجا مانع احساس کفایت او شده اید، دیگر وقت آن است که کمی منطقی باشید!
یک جلسه خانوادگی ترتیب بدهید. باور کنید نشست خانوادگی، نه لوس است و نه منحصر به فیلمهای سینمایی است!

 

 

یک جلسه خانوادگی ترتیب بدهید. باور کنید نشست خانوادگی، نه لوس است و نه منحصر به فیلمهای سینمایی است!


روش پیامدها چه می گوید؟
الف) در مورد بچه هایی که صبح ها در پوشیدن لباس مدرسه شان، به اصطلاح، فِس فِس می کنند، یک روش عالی این است که کارها را طوری مدیریت و تنظیم کنید که او بعد از لباس پوشیدن و آماده شدن، صبحانه بخورد. به این ترتیب، اگر دیرش شد و به صبحانه نرسید، «پیامد طبیعیِ» تأخیرش این خواهد بود که تا ظهر گرسنه بماند. یادتان هم باشد که باید بر این وسوسه غلبه کنید که چون صبحانه نخورده است، میان وعده مفصلی به او بدهید! باور کنید چند وعده صبحانه نخوردن، فرزند شما را نمی کشد ولی این گرسنگی باعث می شود که ازین پس، با سرعت حاضر شود.


ب) در مورد بچه هایی که حتی صبحانه نخوردن هم باعث نمی شود لباسشان را سروقت بپوشند، می توانید از «فن انتخاب» استفاده کنید. یعنی به او بگویید: «یا به موقع لباس می پوشی یا باید داخل ماشین لباست را بپوشی!»


نکته: تغییراتی که میخواهید در کارهای همیشگی صبح روز بعد بدهید، حتماً به بچه ها خبر دهید! (برای مثال از شب قبل)، با بچه ها محترمانه صحبت کنید و نسبت به آنها مهربان باشید. امام سجاد (ع) می فرمایند: «حق خردسال این است که در آموزش او مهربان باشی،... و یاری اش کنی.»(1)

 

دلایل پردردسر بار آمدن کودکان,پردردسر شدن کودکان,برخی کودکان چرا پردردسر میشوند

 

 

مثال:
به او بگویید: «امیر ما صبح ها با لباس پوشیدن تو مشکل داریم. از فردا به تو حق انتخاب می دهیم، یا قبل از صبحانه لباست را می پوشی یا صبحانه را از دست می دهی! اگر موقع بیرون رفتن از خانه (یا آمدن سرویس مدرسه ات) هنوز لباسهایت را نپوشیده باشی باید داخل ماشین، لباسهایت را بپوشی! ببینم کدام را «انتخاب» می کنی. من فردا صبح به تو تذکر نخواهم داد.»


اگر فردا با تمام این توضیحات شما، باز هم فس فس کرد، به او تذکر ندهید! وقتی زمان رفتن رسید بگویید: «دوست داری لباسهایت را داخل ماشین بیاورم یا لباسهایت را می پوشی؟ تو میخواهی روی همین لباست، لباس مدرسه را بپوشی، بیرون هوا سرد است.» بعد مطابق انتخاب او عمل کنید.


در مورد بچه های کوچکتر باید انتخاب ها را تکرار کنید تا وظایف جدید برای آنها جا بیفتد. حتی به بچه های کوچک هم مدام «تذکر» ندهید! به مسئولیت پذیری و حافظه آنها اعتماد کنید.


اگر تا به حال، با دلسوزیها و حرص خوردنهای بیجا مانع احساس کفایت او شده اید، دیگر وقت آن است که کمی منطقی باشید!

 


3-ادا و اطوارهای بعد از مدرسه:
• زیاد پای تلویزیون نشستن
• فراموش کردن بعضی تکالیف مدرسه
• دعوا با خواهر یا برادر

• بازی با کامپیوتر، تبلت و ...


رفتارهای پردردسرانه کودکانه,دوری کودک از شرارت,پردردسر بودن کودکان

 

اگر تا به حال، با دلسوزیها و حرص خوردنهای بیجا مانع احساس کفایت او شده اید، دیگر وقت آن است که کمی منطقی باشید!

روش پیامدها چه می گوید؟
یک جلسه خانوادگی ترتیب بدهید. باور کنید نشست خانوادگی، نه لوس است و نه منحصر به فیلمهای سینمایی است! چیز عجیب و غریب و سختی هم نیست! فقط کافی است ملزم باشید که گاهی اوقات دور هم بنشینید و بدون اینکه کسی سرش توی لب تاب و گوشی باشد و یا حواسش به تلویزیون دیدن، آشپزی یا هر کار دیگری باشد، فقط با دیگر اعضای خانواده اش صحبت کند و متقابلاً به صحبتهای آنها گوش بدهد تا تصمیمات خانوادگی مهمی بگیرند؛ اما چگونه؟


در نشست خانوادگی، در مورد مقدار تلویزیون دیدن، بازی با کامپیوتر، و احیاناً چک کردن شبکه های اجتماعی، مذاکره کنید. شما پیشنهاد خود را می دهید و بچه ها پیشنهاد خود را. در اینگونه موارد باید مصالحه کنید. بر این نکته تأکید کنید که: این قانون برای تمامی اعضای خانواده، لازم الاجراست؛ بنابراین اگر تلویزیون دیدن و بازی با کامپیوتر و چت کردن را برای بچه ها محدود کنید ولی خودتان روی صندلی لم بدهید و ساعتها تلویزیون ببینید یا سرتان به کامپیوتر و موبایل گرم باشد، نتیجه نخواهید گرفت! بعلاوه این رفتار در قرآن کریم نکوهش شده است آنجا که می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ: اى كسانى كه ایمان آورده‏اید چرا چیزى مى‏گویید كه انجام نمى‏دهید ؟»(2)


پس از اینکه قانون را در نشست خانوادگی، وضع کردید، مرحله بعدی فرا می رسد. در این مرحله، وقتی مهلت تعیین شده برای تلویزیون، کامپیوتر یا گوشی تمام می شود، بگویید: «وقتت تمام شده است، خودت تلویزیون (یا کامپیوتر یا ...) را خاموش می کنی یا من آن را خاموش کنم؟» به شکایت و نق زدن و گریه بچه ها توجه نکنید. اگر گوش نکردند، دیگر نه تکرار کنید نه غر بزنید، بلکه بدون اینکه یک کلمه حرف بزنید، تلویزیون یا ... را خاموش کنید.


روش پیامدها روشی مسالمت آمیز، آرام و اثربخش در آموزش مسائل مختلف به بچه هاست. در مقاله بعدی با روشهای دیگری آشنا می شوید.

 برچسب ها : روانشناسی , سایت رونشناسی , آموزش های روانشناسی , روانشناسی کودکان , آموزش روانشناسی کودکان , کودک پردردسر , رفتار با کودک پردردسر , دلایل پردردسر بار آمدن کودکان , چه رفتارهایی کودکان را پردردسر میکند؟ , آشنایی با خلقیات کودکان پردردسر , رفتارهای پردردسرانه کودکانه , دوری کودک از شرارت , پردردسر بودن کودکان , پردردسر شدن کودکان , برخی کودکان چرا پردردسر میشوند؟ , با کودک پردردسر چگونه رفتار کنیم؟ , با کودک پردردسر چگونه برخورد بکنیم؟ ,
نويسنده : وحید فرزین | نظرات ()

مطالب مرتبط
بروزترين پيشوازهاي ايرانسل و همراه اول
بوي عيدي = 30308
اي حرمت = 30296
دوست دارم = 30896
دلم گرفته = 30202
عشق اول = 30464
يکي هست = 30880
هرگز نشد = 30470
قرار نبود = 30475
يادته = 30895
خاطره ها = 30875
حلالم کن = 4413389
يکي يکدونه = 5515404
ساعت رفتن=5514691
رفيق نيمه راه = 5514627
تو راست ميگي = 3313226
هي تو= 3314291
تصميم = 3313736
تو نزديکي = 2211397
مغرور = 3313377
چي شد = 3313375
به خدا = 3314733
ديدي = 3314737
دوست دارم = 3315193
هوايي شدي = 3315201
هوايي شدي دو = 3315202
سريال شيدايي = 2211520
برو فکرشم نکن = 5513986
گيجه لر=3312873
کيم گلر= 3312879
تقاص = 3314296
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تبليغات

مهره مار

آمار كاربران
  • افراد آنلاين : 86
  • اعضاي آنلاين : 10
  • تعداد اعضا : 614717

جدیدترین های امروز


کپي مطالب این سايت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.logo-samandehi