اولین فرش ها و قالیچه های ایرانی

تبادل لینک با سایت کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
اولین فرش ها و قالیچه های ایرانی اولین فرش ها و قالیچه های ایرانی

اولین فرش ها و قالیچه های ایرانی

          مجموع :فرهنگ و هنر

 

 

فرهنگ و هنر,سایت فرهنگ و هنر,فرش و گلیم,آشنایی با فرش و گلیم,همه چیز در مورد فرش,فرش های ایرانی,كهن ترين فرش ها,فرش هاى حصيرى,فرش ايرانى,بافتن فرش,هنر قاليبافى,قالى,تاريخچه فرش,فرش بافی,طرح فرش,فرش عشايرى,ساخت فرش,نشانه های فرش ايرانی,قالیچهفرش عشايرى,ساخت فرش,نشانه های فرش ايرانی,قالیچه

 

بالا بودن قدمت فرش های ایرانی سبب شده است که بیشتر افراد اروپایی و باستان شناسان به فرش های ایرانی  و قالیچه های ایرانی توجه بسزایی داشته باشند.بیشتر فرش های قدیمی با نقش های سیاسی رسم شده اند و این نقش  و نماد ها اهمین فرش های ایرانی را دو چندان کرده است.ما در اینجا با تاریخچه فرش و قالیچه های ایرانی آشنا میشویم.

فرش بافی، رشتن و بافتن فرش به زمان تهمورث باز مى گردد. فرش ايرانى در سرتاسر جهان، در ميان فرش هاى آسيايى بسيار مشهورند، قاليچه ها و فرش ایرانی پيوند بافندگان را با آرزوها، باورها و نيازهاى آن ها آشكار مى سازد.

فرش ايرانى، افتخار ملى

ذوق و خلاقيت هنرى هر جامعه اى از سنن زندگى و سوابق تاريخى و محيط زيست آحاد آن قوم ريشه و الهام مى گيرد و غالبا اين ذوق و استعداد در يك و يا چند رشته خاص به گونه اى متبلور مى شود كه رقابت جوامع ديگر با آن ملت ها و اقوام در آن رشته ها به دلايل متعدد تا حدودى دشوار مى گردد.


از جمله هنر هايى كه در اين سرزمين در مرور زمان به كمال و استادى رسيده و ذوق هنرمند ايرانى در پهنه آن فرصت تجلى وافر يافته هنر قاليبافى یا بافتن فرش است.

تاريخچه فرش ايران:
آغاز فرش بافی، رشتن و بافتن فرش به زمان تهمورث باز مى گردد. در تاريخ طبرى از فرش هايى كه با مو و پشم حيوانات در اين دوره بافته شده سخن رفته است. قديمى ترين نشانه از هنر قاليبافى به عصر مفرغ  باز مى گردد، اين نشانه يك كارد قاليبافى است كه از گورهاى عهد مفرغ تركمنستان و شمال ايران يافت شده است. در شهر سوخته (دشت سيستان، جنوب شرقى ايران) نيز فرش هاى حصيرى و پارچه و ابزارهاى بافندگى به دست آمده كه متعلق به ٢٥٠٠ سال پيش از ميلاد است.

 

بافتن فرش,هنر قاليبافى,قالى,تاريخچه فرش,فرش بافی,طرح فرش

 

كهن ترين قالى ها و فرش ها
به ترتيب فرش های كشف شده در نقش برجسته كاخ نينوا، فرش پازيريك از پنجمين گور اقوام سكايى، تكه فرش قومس (دوران ساسانيان). درقرون اوليه هجرى پس از نفوذ اسلام طرح فرش ها، به سبب منع شبيه سازى و زينت، تغيير كرد اما در زمان خلفاى عباسى كه تجملگرايى و قصرهاى پر زرق و برق رواج يافت، بافت اينگونه فرش ها نيز رونق گرفت.

فرش ايرانى نماد زندگى ايرانى:
فرش ايرانى (كه بيشتر به عنوان فرش پارسى شناخته مى شوند) در سرتاسر جهان، در ميان فرش هاى آسيايى بسيار مشهورند. بهترين فرش هاى ايرانى آن هايى هستند كه به وسيله ايرانى ها ساخته شده اند. فرش ايرانى مهارت ايرانيان در انتخاب مواد، گره زنى، تكنيك هاى رنگ آميزى، آفرينش طرح ها و الگوها را آشكار مى سازد.


قالیچه ها و فرش ايرانى پيوند بافندگان را با آرزوها، باورها و نيازهاى آن ها آشكار مى سازد، و همچنين بازتابى از شرايط زندگى و موقعيت فرهنگى هنرمند، وضعيت جوى منطقه، منابع گياهى و وضعيت جغرافيايى محل زندگى هنرمند هستند.

افسانه ها، الهام بخش فرش ايرانى
طرح ها، الگوها و موضوع فرش ايرانى از طبيعت، تاريخ و افسانه ها الهام گرفته است. در واقع ريشه ساخت فرش را بايد در زندگى عشايرى جستجو كرد، كه بعدها بافتن فرش به شهرها و روستاها راه پيدا كرده است.

 

بهترين فرش هاى ايرانى,فرش پارسى,كهن ترين فرش ها,فرش هاى حصيرى,فرش ايرانى

 

رازهای نماد ونشانه های فرش ايرانی
شناخت و تحليل نمادها و نشانه ها در هنر ايران، به خصوص در دست بافته ها امرى ضرورى است كه به اندازه آفرينش و خلاقيت هنرى مهم است. بسيارى از نقوش و تصاوير متن قالى و فرش، به خصوص در فرش عشايرى حاوى اطلاعات نمادين است و اغلب از لحاظ ظاهر، دلالتى با موضوع ندارد. به اين معنى كه از مشخصات آنها نمى توان به مفهوم آن پى برد. علاوه بر اين، اين نقوش نشانى از هويت فرهنگى بافنده دارند كه از گذشته تا به امروز به طور وسيعى از سوى مردم آن فرهنگ استفاده شده است.

 

منبع : بیتوته

 

آشنایی با فرش های ایرانی,اولین فرش های ایرانی,اولین قالیچه های ایرانی,بافت فرش,آموزش بافت فرش,دوخت فرش,اولین فرش های بافته شده دنیا,اولین فرش های دنیا,فرش های ایرانی اصل,تاریخچه فرش,آشنایی با تاریخچه فرش,اولین فرش های جهان,بهترين فرش هاى ايرانى,فرش پارسى

برچسب ها : فرهنگ و هنر , سایت فرهنگ و هنر , فرش و گلیم , آشنایی با فرش و گلیم , همه چیز در مورد فرش , فرش های ایرانی , آشنایی با فرش های ایرانی , اولین فرش های ایرانی , اولین قالیچه های ایرانی , بافت فرش , آموزش بافت فرش , دوخت فرش , اولین فرش های بافته شده دنیا , اولین فرش های دنیا , فرش های ایرانی اصل , تاریخچه فرش , آشنایی با تاریخچه فرش , اولین فرش های جهان , بهترين فرش هاى ايرانى , فرش پارسى ,
کانال سایت در تلگرام اپلیکیشن اندروید سایت صفحه سایت در اینستاگرام