آموزش شستشو و غسل نوزاد بعد از تولد

تبادل لینک با سایت کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
آموزش شستشو و غسل نوزاد بعد از تولد آموزش شستشو و غسل نوزاد بعد از تولد

آموزش شستشو و غسل نوزاد بعد از تولد

              مجموع :زناشويي

 

 

زناشویی,سایت زناشویی,آموزش های زناشویی,بارداری و زایمان,تولد نوزاد,بارداری,تولد کودک,شستشوی نوزاد,روش شستشوی نوزاد,آموزش شستشوی نوزاد,روش های شستشوی نوزاد,آموزش غسل نوزاد

 شستشوی نوزاد بعد از تولد,شستن بدن نوزاد بعد از تولد
در چه زمانی باید نوزاد را استحمام کرد؟

 

هیچ نیازی نیست که بلافاصله بعد از زایمان نوزاد را حمام کرد زیرا ورنیکس یا مایع جنینی نباید از بدن نوزاد پاک شود. ورنیکس برای نوزاد خطری ندارد و بعد از چند روز به طور خود به خود از بین خواهد رفت. ورنیکس باکتری ها را از بین می برد و پوست نوزاد را در برابر باکتری ها محافظت می کند.

 

بیشتر نوزادان بعد از زایمان سرما می خورند به دلیل اینکه بلافاصله حمام می شوند. تنها دلیل اینکه بعد از زایمان نوزاد باید حمام شود، این است که خون و مدفوع را از بدن نوزاد پاک کند. نوزاد بیمار را نباید بعد از زایمان حمام کرد. اگر چه این یک امر مهم است که همه مادران حمام کردن نوزادشان را باید بعد از ترخیص شدن بیاموزند.

 

اگر نوزادان در روز اول حمام شوند، ترجیحا باید زمان حمام بعدی را عقب انداخت. استحمام نوزاد با شامپو بچه برای حمام کردن و جداسازی میکروب ها و باکتری ها مناسب است. مطمئن باشید اتاق یا مکانی مناسب و گرم برای خشک کردن نوزاد بعد از حمام است. بهتر است خون و مدفوع به وسیله پارچه تمیز و مرطوب یا پنبه پاک شود و نوزادان تا افتادن بند ناف حمام نشوند.

 

 

● مدفوع نوزاد باید چگونه باشد؟

در چند روز اول مدفوع نوزاد به شکل تیره و چسبنده یا قیری شکل است. بعد از پنج روز رنگ مدفوع باید از سبز به زرد تغییر یابد و در آخرین روزهای هفته باید به رنگ زرد باشد. مدفوع نوزاد بعد از شیر خوردن باید به رنگ زرد و سفت باشد و نباید بوی نامطبوعی داشته باشد. بعضی از نوزادان هر روز بعد از هر وعده شیر خوردن مدفوع می کنند ولی بعضی دیگر از نوزادان ممکن است در طول چندین روز مدفوع نکنند.

 

 

 

● نوزاد در طول روز چندبار باید عوض شود؟

 

یک نوزاد طبیعی در طول روز شش بار باید عوض شود. اگر نوزاد در طول روز کمتر از شش بار نیاز به عوض کردن داشته باشد باید متوجه این باشیم که شیر کافی دریافت نکرده است و به طور کامل تغذیه نشده است و برای اینکه بدانیم شیر کم دریافت کرده یا شیر مادر کافی است باید نوزاد را وزن کنیم.

 

● آیا مادر باید به نوزادش شیر دهد؟

بله، مزایای بسیار زیادی برای مادر و نوزاد در شیردهی وجود دارد، به خصوص شیردهی انحصاری با شیرمادر. نوزادان نارس که وزن بالای دو کیلو دارند با شیرمادر تغذیه می شوند و نوزادان با وزن ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم با پستان مادر ولی با حمایت پرستاری تغذیه می شوند و در صورت مشکلات در تغذیه از راه دهان از راه های دیگر از جمله فنجان یا تغذیه با سوند و سرنگ استفاده می شود.

 

 

غسل دادن کودک بعداز تولد,آموزش غسل نوزاد و کودک,آموزش تصویری غسل نوزاد

 

● از بندناف چگونه مراقبت کنیم؟

 

بندناف بعد از زایمان مرطوب است و این بافت مرده قسمت مناسبی برای رشد باکتری هاست. بندناف از نیم ساعت بعداز قطع شدن در زودترین فرصت ممکن خشک می شود. هیچ گونه نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک نیست. اگر بندناف بعد از ۲۴ساعت مرطوب و نرم ماند یا بوی بد داشت باید آن را از نظر عفونت بررسی و درمان کرد. بندناف را نباید بانداژ کرد. معمولا بندناف بین یک تا دو هفته بعد از زایمان می افتد.

 

 

● آیا از دست دادن وزن برای نوزاد پس از تولد یک امر طبیعی به حساب می آید؟

بله، نوزادان در روزهای اول تولد به علت کاهش حجم مایع و احتمالا دریافت کم شیر وزن خود را از دست می دهند. بعد از اینکه شیر مادر در روزهای سه تا پنج تولید شد، وزن نوزاد زیاد می شود. اکثر نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند وزن از دست رفته شان را در روز هفت دوباره به دست خواهند آورد. این وزن کم کردن برای نوزادان طبیعی است و نشانه هیچ گونه خطری نیست. نوزاد طبیعی بیشتر از ۱۰ درصد وزن تولدش را از دست می دهد.

 

 

 

● آیا این مهم است که نوزاد باید هر روز وزن شود؟

 

خیر، نوزاد طبیعی باید در زایشگاه و سپس در روزهای سوم و پنجم تولدش وزن شود. در درمانگاه در هر ویزیت باید وزن شوند و بعد از هفته اول معمولا ۲۵ گرم روزانه وزن می گیرند و اگر ماهیانه کمتر از ۵۰۰ گرم وزن بگیرد، باید بررسی شود.

 

 

● پوشش نوزاد باید به چه صورت باشد؟

بیش از حد گرم کردن یا سرد کردن نوزاد خطرناک است. اگر درجه حرارت محیط بین ۲۶ ۲۲ درجه سانتی گراد باشد، معمولا نوزاد باید یک پیراهن نخی و یک شلوار نخی داشته باشد. اگر هوای اتاق سرد باشد، باید از کلاه و در صورت لزوم از جوراب استفاده کرد. لباس ها نباید خیلی تنگ باشند. لباس نوزاد باید به گونه ای باشد که نوزاد در آن احساس راحتی کند و گرم باشد. در بعضی مواقع یک پتوی شمی برای پوشش از پا تا بندناف نوزاد نیز لازم است.

 

منبع : persianpersia.com

آموزش غسل دادن نوزاد,غسل نوزاد بعد از تولد,غسل کودک بعد از تولد,غسل دادن کودک بعداز تولد,آموزش غسل نوزاد و کودک,آموزش تصویری غسل نوزاد,شستشوی نوزاد بعد از تولد,شستن بدن نوزاد بعد از تولد

برچسب ها : زناشویی , سایت زناشویی , آموزش های زناشویی , بارداری و زایمان , تولد نوزاد , بارداری , تولد کودک , شستشوی نوزاد , روش شستشوی نوزاد , آموزش شستشوی نوزاد , روش های شستشوی نوزاد , آموزش غسل نوزاد , آموزش غسل دادن نوزاد , غسل نوزاد بعد از تولد , غسل کودک بعد از تولد , غسل دادن کودک بعداز تولد , آموزش غسل نوزاد و کودک , آموزش تصویری غسل نوزاد , شستشوی نوزاد بعد از تولد , شستن بدن نوزاد بعد از تولد ,
کانال سایت در تلگرام اپلیکیشن اندروید سایت صفحه سایت در اینستاگرام