استوماتیت یا زخم دهان و روش های درمان آن

تبادل لینک با سایت کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
استوماتیت یا زخم دهان و روش های درمان آن استوماتیت یا زخم دهان و روش های درمان آن

استوماتیت یا زخم دهان و روش های درمان آن

              مجموع :سلامت

 

 زخم دهان,درمان زخم دهان,التهاب دهان,درمان التهاب دهان,بیماری التهاب دهان

سلامت,سایت سلامت,پزشکی,سایت پزشکی,آموزش های پزشکی,علائم بیماری استوماتیت,بیماریهای دهان و دندان,التهاب‌ فراگیر دهان‌,بيماري‌هاي‌ خودايمني‌,آلرژی به‌ غذا,درمان استوماتیت,رژيم‌ غذايی در بیماری استوماتیت,دهانشویه,علل‌ بیماری استوماتیت

شرح بیماری استوماتیت‌
استوماتیت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ فراگیر دهان‌ (شامل‌ مخاط‌ دهان، لب‌ها، زبان و کام‌) که‌ دارای‌ 2 نوع‌ اصلی‌ است‌: استوماتیت‌ هرپسی‌ حاد و استوماتیت‌ آفتی‌ (زخم‌ دهان‌) که‌ شایع‌تر است‌. سایر انواع‌ عبارتند از ژنژیویت، پریودنتیت، کاندیدیاز (برفک‌) و آنژین و نسان‌. استوماتیت‌ ممکن‌ است‌ نشانه‌ای‌ از یک‌ اختلال‌ زمینه‌ای‌ جدی‌تر باشد. استوماتیت یک نوع بیماری و التهاب فراگیر دهان است که تقریباً ممکن است همه قسمت‌های دهان را درگیر کند.


علائم بیماری استوماتیت
استوماتیت علائمی نظیر التهاب دهان، قرمزی و خونریزی، درد خفیف، شدید، زخم‌های دهان، تنفس بدبو، بی‌اشتهایی، خستگی، تب و تحریک‌پذیری را به همراه دارد.

 

علل‌ بیماری استوماتیت
عفونت‌
تروما
خشكي‌
تحريك‌كننده‌ها
عوامل‌ سمي‌
بيش‌ حساسيتي‌
بيماري‌هاي‌ خودايمني‌
كمبود ويتامين‌
كم‌خوني‌
گاهي‌ ناشناخته‌

 

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
آلرژی به‌ غذا یا داروها
سیگار کشیدن‌
دندان‌ مصنوعی‌
استرس‌ روحی‌، اضطراب‌
دندان‌های‌ ناهموار
پرتودرمانی
شیمی درمانی‌
سوء مصرف‌ الکل‌، غذاهای‌ داغ‌ یا چاشنی‌ها
حساسیت‌ به‌ دهان‌شوها، رنگ‌ شکلات‌ها، رژ لب‌
عوارض‌ جانبی‌ داروها
مواجهه‌ شغلی‌ با رنگ‌ها، فلزات‌ سنگین‌، بخار اسید، غبار صنعتی‌


درمان زخم دهان,انواع زخم های دهان,زخم های دهانی,بیماری استوماتیت,درمان استوماتیت,استوماتیت یا زخم دهان,دستوماتیت چیست؟

 

 

چگونه می توان استوماتیت را درمان کرد؟
درمان استوماتیت با توجه به نوع آن متفاوت است. نوع ویروسی آن هیچ درمانی نمی خواهد. اگر در کودکان باشد، فقط چون کودک بیقراری می کند، ممکن است والدین را دچار اضطراب و نگرانی کند. کافی است به آنها اطمینان داد که علایم خودبه خود از بین می روند.

 

در مورد نوعی که ناشی از رادیوتراپی است بهتر است از دهانشویه استفاده شود. دهانشویه های زیادی امروزه در بازار موجود است که بدون نسخه هم قابل خریداری است. انواعی که دارای ماده ای به نام بنزین آمید است این علایم را کمتر می کند.

 

در مورد استوماتیت آفتی هم می توان از یک قاشق شربت دیفن هیدرامین فقط به عنوان دهانشویه استفاده کرد و با آن دهان را شستشو داد. پمادهای کورتیکواستروییدی نیز گاهی استفاده می شود که دوره آفت را کمتر می کند و مشکل بیمار را از بین می برد.

 

فعاليت و رژيم‌ غذايی در بیماری استوماتیت
در فعالیت محدوديت‌ لازم‌ نيست‌.
ممكن‌ است‌ لازم‌ باشد از غذاهاي‌ چاشني‌دار يا غذاهايي‌ كه‌ سفت‌، تيز يا خشك‌ هستند، اجتناب‌ شود. از هر غذايي‌ كه‌ يك‌ واكنش‌ آلرژيك‌ برانگيزد، خودداري‌ كنيد.


منابع:tebyan.net

irteb.com


زخم دهان,درمان زخم دهان,التهاب دهان,درمان التهاب دهان,بیماری التهاب دهان,درمان زخم دهان,انواع زخم های دهان,زخم های دهانی,بیماری استوماتیت,درمان استوماتیت,استوماتیت یا زخم دهان,دستوماتیت چیست؟,روش مقابله با استوماتیت,روش مقابله با زخم دهان,خوراکی های مضر استوماتیت,خوراکی های به وجود آورنده زخم دهان,بیماری استوماتیت

برچسب ها : سلامت , سایت سلامت , پزشکی , سایت پزشکی , آموزش های پزشکی , زخم دهان , درمان زخم دهان , التهاب دهان , درمان التهاب دهان , بیماری التهاب دهان , انواع زخم های دهان , زخم های دهانی , بیماری استوماتیت , درمان استوماتیت , استوماتیت یا زخم دهان , دستوماتیت چیست؟ , روش مقابله با استوماتیت , روش مقابله با زخم دهان , خوراکی های مضر استوماتیت , خوراکی های به وجود آورنده زخم دهان ,
کانال سایت در تلگرام اپلیکیشن اندروید سایت صفحه سایت در اینستاگرام