نامه سناتور های آمریکایی به مجلس در رابطه با مذاکرات هسته ای ایران

تبادل لینک با سایت کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
نامه سناتور های آمریکایی به مجلس این کشور در رابطه با ایران نامه سناتور های آمریکایی به مجلس این کشور در رابطه با ایران

نامه سناتور های آمریکایی به مجلس این کشور در رابطه با ایران

              مجموع :اخبار

 نامه سناتور های آمریکایی,اخبار آمریکا,سنارتور های آمریکا,مجلس آمریکا

اخبار,اخبار مهم,اخبار مهم امروز,اخبار نامه سناتور ها,نامه خبری سناتور ها,تحلیل نامه سناتور ها,نامه سناتور ها به سنا,نامه سناتور ها به مجلس سنا,محتوای نامه سناتور های آمریکایی,شرح نامه سناتور های آمریکایی,تصویر نامه سناتورهای آمریکایی

نامه روز دوشنبه 47 سناتور جمهوری خواه به مقامات ایرانی درباره مذاکرات هسته ای که در آن، نسبت به پایدار نبود هرگونه توافق هسته ای هشدار داده شده بود، جنجال زیادی را در عرصه سیاسی و همچنین رسانه ای برانگیخته است. در این میان و فارغ از واکنش های رسمی ایران و همچنین کاخ سفید، یک تحلیلگر آمریکایی این نامه را نشانه عدم اطلاع جمهوری خواهان از قانون اساسی آمریکا دانسته است!

به گزارش «تابناک»، جک گلداسمیت، تحلیلگر آمریکایی، در مطلبی که در پایگاه اینترنتی Lawfare منتشر کرده به بررسی نامه اخیر جمهوری خواهان درباره موضوع مذاکرات هسته ای ایران پرداخته و انتشار این نامه را حاکی از بی اطلاعی سناتورهای مذکور از اصول قانون اساسی آمریکا می داند. به عقیده وی، این نامه نشان می دهد که 47 سناتور امضاکننده نامه، از ساختار قانون اساسی ایالات متحده و نیز موضوع «توافقات الزام آور» باخبر نیستند.

در این نامه ادعا شده که سنا باید توافق هسته ای ایران را با دو سوم آرا به تصویب برساند. اما در پایگاه اینترنتی سنای آمریکا، درباره توافقات بین المللی چنین بیان شده است: «سنا نقشی در تصویب معاهدات ندارد». در حقیقت، نقش سنا این است که با صدور قطعنامه ای، دیدگاه و یا موافقت خود را با توافقات اعلام کرده و به این ترتیب، به رئیس جمهور در روند تصویب معاهده مذکور قدرت بیشتری می بخشد.

افزون بر این، در صفحه 117 یکی از گزارش های ادواری کنگره در سال 2001، درباره نقش سنا در معاهدات آمده است: «این رئیس جمهور است که درباره معاهدات مذاکره کرده و آن ها از جانب ایالات متحده به تصویب می رساند. البته تنها زمانی که سنا در مدت زمان تعیین شده ایفای نقش کرده و دیدگاه مشورتی یا موافقت خود را اعلام کند».

در حقیقت، تصویب معاهدات یک اقدام قانونی است که بیانگر موافقت ملت با معاهدات بین المللی است. موافقت سنا یک ضرورت است، اما شرط کافی برای تصویب یک معاهده در ایالات متحده نیست. در همان گزارش مذکور بیان شده که وقتی معاهده ای پس از دریافت نظر مشورتی یا موافقت سنا به رئیس جمهور بازگردانده می شود، باز این رئیس جمهور است که می تواند تصمیم بگیرد آن را به تصویب برساند یا خیر.

این یک نکته فنی است که در نامه جمهوری خواهان مبنی بر اینکه هرگونه توافق هسته ای با ایران ممکن است تنها تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما اعتبار داشته باشد، به چشم نمی خورد. اما در نامه ای که قصد دارد به زعم خود یک اصل قانونی را بیان کند، وجود چنین اشتباهی شرم آور است.


 اخبار سیاست  خارجی  -  تابناک


برچسب ها : اخبار , اخبار مهم , اخبار مهم امروز , اخبار نامه سناتور ها , نامه خبری سناتور ها , تحلیل نامه سناتور ها , نامه سناتور ها به سنا , نامه سناتور ها به مجلس سنا , محتوای نامه سناتور های آمریکایی , شرح نامه سناتور های آمریکایی , تصویر نامه سناتورهای آمریکایی , نامه 47 سناتور علیه ایران , توافق هسته ای , مذاکرات هسته ای , سنای آمریکا , نامه نمایندگان امریکا علیه ایران , اخبار سیاست خارجی ,
کانال سایت در تلگرام اپلیکیشن اندروید سایت صفحه سایت در اینستاگرام