close
چت روم

اموزش برش و طراحي در خياطي

تبلیغات

 ست سارافون و دامن شلواری

موضوعات
رتبه سايت درگوگل

فروشگان سايت
پيوندهاي روزانه
آخرين مطالب ارسالي
مطالب پربازديد
تبليغات

 

کفش دخترانه اسپورت نایک مدل Avocado

 

کفش,مدل کفش,کفش نایک,کفش دخترانه,کفش دخترانه نایک

 

قيمت فقـط : 35000 تـومـان  پرداخت وجه بعد از تحويل درب منزل شــما

توضيحات بيشتر

ست تاپ و شلوارک طرح ferrari مدل niko


تاپ و شلوار ست مردانه,مدل تاپ و شلوار مردانه,جدیدترین مدل تاپ مردانه,مدل شلوارک مردانه

 

قيمت فقـط :   28000وجه بعد از تحويل درب منزل شــما تصفیه کن خانگی آب


سفیدکننده و پولیش دندان لوما

 

سفید کننده دندان,دستگاه سفید کننده دندان,پولیش دندان,سفید کردن دندان


قيمت فقـط :25000پرداخت وجه بعد از تحويل درب منزل شــما
توضيحات بيشتر

 


درباره : آموزش های پایه ,
بازديد : 1419 | تاريخ : دوشنبه 14 بهمن 1392 زمان : 13:32 |

اموزش گام به گام طراحي و برش در خياطي

              مجموع : اموزش هاي پايه خياطي

 

 
قبل از اینکه درباره طرح و ساسون زدن‌ها و فرم لباس کار کنیم چند نکته لازم است :
اول از همه مرد عمل باشید. این کلمه به معنی آن است که هر چیزی که در فکرتان برای طراحی است فوراً عمل نمایید و این عملتان را با شرح و توضیح در فرم مناسب، عقیده خود را بیان نمائید در غیر این صورت مهمترین عقیده بدون عمل بی ارزش خواهد بود. به این ترتیب خودتان را تربیت کنید و عادت دهید که همیشه به برشها و طرحهای بعدی فکر کنید آنوقت است که حتی بغرنج ترین طرحتان برای برش آسانتر خواهد بود و شما یک برش کننده ماهر خواهید بود.
 
باید یاد بگیرید در درست کردن الگو بطور سریع و درست و با دقت عمل نمایید. در تجارت مد و طرح خیلی مهم است و قابل توجه ، و یک دقیقه اتلاف وقت هم درست نیست و نمیتوان از عهده آن برآمد، این مخصوصاً در طراحی و مد مورد نظر است، یک عقیده آنوقت که تولید شد و در فروشگاه در معرض فروش گذاشته شد چیز جدیدی است. طراحان غرب و برشکاران زبده دائماً هوشیار هستند تا طراحی‌های جدید و برش‌های تازه‌ای به عنوان مد در اختیار کسانی که لباس جدید و مد را دوست دارند قرار دهند.

قوائد طرح کردن و نگهداشتن خطوط اصلی و اساسی. هر طرحی را که انجام میدهید با یک اصالت الگوی اصلی (مادر) را از بین نبرده یعنی هر قسمتی از الگو را تغییر میدهید به اندازه فرم و برآمدگی الگو مادر لطمه وارد نکنید، طبیعتاً استثنایی در این طرح هایتان وجود دارد، ولی بعنوان یک قانون کلی خطوط اصلی و اساسی الگو باید نگهداشته شود. اگر چه ممکن است قطعات الگو را برای چین، سجاف ، جور کردن چیزهای  تزئین قیافه الگو عوض شود لیکن به آن معنی نیست که اساس الگو از بین برود و سایزها به همان اندازه تکه اصلی خواهد بود (شکل 1) تنه بالا با رنگ کم و دامن پر رنگ تر است.

1-خاصیت بکار بردن ساسون ها
برای اینکه برجستگی جایی را در پارچه درست نمائیم به ساسون‌ها احتیاج است مثلاً اگر شما یک قطعه پارچه را روی سینه مانکن پهن کنید خواهید دید که یک طرف پارچه به تو رفتن احتیاج دارد موقعی‌که سنجاق بزنید در میابید که پارچه صاف روی سینه قرار گرفت. ساسون‌های اصلی و اساسی را میتواند بخاطر طراحیتان و برای تطبیق آن تغییر بدهید تا مناسب با پارچه یا مدل لباس باشد، ولی همیشه بخاطر داشته باشید که ساسون‌ها نباید فرم خودش را از دست بدهد.

چنانکه در گفتارهای قبلی گفته شد و لازم به توضیح است که ساسون‌ها برای تنظیم پارچه و کنترل لباس در هفت جای بدن بکار میرود: تکه بالاتنه، آخر شانه، تیغه شانه، آرنج، شکم، باسن عقبی و باسن پهلوئی، همچنین ساسونهای کوچکی هـم در تناسب بـدن بـرای انحنای کوچـکتر احتیاج است که بعداً در مـورد این ساسونها کـه زیاد اساسی نیستند صحبت خواهد شد. خیلی مهم است کـه شما وظیفه کــار ساسونها را قبل از طـراحی در روی الـگوی اصلیتان درک و مطالعه کرده باشید و یاد خواهید گرفت که ساسون را هر جا که میخواهید بگذارید به شرط اینکه همیشه نوک ساسون در پف کرده ترین نقطه انحنا، باشد بجز در استثناهایی که بعداً یاد خواهید گرفت. 

چون قاعده ساسون این است که قله‌ای برای راحتی بدن ایجاد نمایید و چنانچه در شکل 1 مشاهده می‌کنید ساسون قسمتی از دایره است که کسر شده و طول آن هر قدر بیشتر باشد در ظاهر بزرگتر دیده میشود در صورتیکه حتی زاویه آن یکی باشد و به این جهت طرح جای ساسون در هیکل‌ها متفاوت و متناسب با آن می‌باشد  . (شکل‌1)

2-طرح و مدل دادن به برش اصلی‌تان
  شما در دوره‌های قبل الگو اصلی را مطالعه کرده و کشیده اید و میدانید که الگو اصلی میتواند، اندازه‌ای از جدول یا اندازه مشخص باشد و الگوی اصلی یک طرح نیست و بغیر از مواقع خیلی کم بدون فرم و طرح دادن پوشیده نمیشود چون آن الگو تنها قالب گیری از بدن میباشد. شما حالا باید یاد بگیرید که چطور الگوی اصلی دامن که در دوره قبلی یاد گرفته اید که در شکل 2 این قسمت نشان داده شده است و بخاطر اینکه طرح دامن آسانتر از دیگر لباسها می‌باشد موقعیکه انتقال ساسونها را به جای دیگر و چگونگی تطبیق تکه‌های الگو با مدل‌های گوناگون یاد گرفتید برای دوره‌های دیگر و طرح ساسونهای سینه و ترکیب بالا تنه به دامن و طراحی‌های دیگر برای مدل‌های بهتر آماده خواهیم بود.

3-الگوی دامن مستقیم
A- از مقابل مرکز ساسون‌های کمر خطی راست تا سجاف پائین رسم کنید.

B- لبه خط کشیده شده را با قیچی چاک داده و به اندازه نصف پهنای ساسون‌ها را کم (تاکرده) و همان قدر از طرف پائین دامن باز می‌شود  شکل 4 را نگاه کرده و بعد روی یک کاغذ ضخیم فرم تازه را قالب کرده و الگوی درآمده را دامن راست، معمولی و یا مستقیم بنامید.   (شکل 3 )

4-تغییرات در ساسونهای دامن
حالا که طرز تهیه و برش الگوی دامن مستقیم را از روی الگو اصلی یاد گرفتید اصول درست بکار بردن ساسون‌ها را برایتان تشریح و با کشیدن چند شکل مسئله را بررسی می‌کنیم چنانکه در شکل‌های (5 و4) می‌بینید که تغییرات به این صورت انجام یافته است و آنهایی که می‌بینید اغلب مورد استفاده قرار خواهد گرفت و هر یک از حالات تصویر در شکل 4 نشانگر درست بکاربردن ساسون دامن و آنهایی که در شکل 5 می‌باشد جایگزین کردن دو یا تعداد بیشتر ساسون‌های کوچک می‌باشد.

ساسون‌های اصلی در الگو با نقطه چین نشان داده شده است و این تغییرات را بیشتر تمرین کنید تا به نتایجی که ایجاد می‌کند آشنا باشید.

5-دامن مستقیم چین دار
حالا که الگوی دامن مستقیم را رسم کردیم و برای جالب بودن آن ساده ترین دامن‌ها، دامن مستقیم چین دار می‌باشد. دامن فوق اگرچه ساده است ولی تمرین می‌خواهد مخصوصاً وقتی که برای فرم دامن تخته‌های متعددی از پارچه مصرف می‌شود قرار بدهید مثل (شکل 6)

برای درست کردن دامن چین دار نسبت به فرم از دو برابر باسن تا سه برابر باسن پارچه احتیاج است که بطور خواسته شده با اضافه سجاف و درز کمر. بعد تمام عرض پارچه‌های بهم وصل شده را به اندازه طول کمر جمع خواهد شد. در مورد برش پارچه توجه داشته باشید که خوابیدگی چین و فرم شکل‌های پارچه و حاشیه‌ها در دوخت با هم قرینه باشند.


گردآوری : گروه پرتال آموزشی آرتاکاوا


برچسب ها : اموزش طراحي و برش پارچه , اموزش پايه خياطي , اموزش برش پارچه , بهترين راه براي برش پارچه , اموزش تصويري طراحي و برش پارچه , خياطي مبتدي , خياطي ابتدايي , اموزش تصويري دوخت و برش , اموزش تصويري طراحي و برش در خياطي , برش و دوخت در خياطي , طراحي و دوخت در خياطي , طراحي و برش در خياطي , خياطي ساده , اموزش خياطي از ساده تا پيچيده , اموزش خياطي از ابتدايي تا پيشرفته , اموزش برش پارچه در خياطي , بهترين راه ها براي طراحي و برش در خياطي , اموزش بافت , اموزش تصويري بافت , اموزش بافت بافتني ,
نويسنده : وحید فرزین | نظرات ()

مطالب مرتبط
بروزترين پيشوازهاي ايرانسل و همراه اول
بوي عيدي = 30308
اي حرمت = 30296
دوست دارم = 30896
دلم گرفته = 30202
عشق اول = 30464
يکي هست = 30880
هرگز نشد = 30470
قرار نبود = 30475
يادته = 30895
خاطره ها = 30875
حلالم کن = 4413389
يکي يکدونه = 5515404
ساعت رفتن=5514691
رفيق نيمه راه = 5514627
تو راست ميگي = 3313226
هي تو= 3314291
تصميم = 3313736
تو نزديکي = 2211397
مغرور = 3313377
چي شد = 3313375
به خدا = 3314733
ديدي = 3314737
دوست دارم = 3315193
هوايي شدي = 3315201
هوايي شدي دو = 3315202
سريال شيدايي = 2211520
برو فکرشم نکن = 5513986
گيجه لر=3312873
کيم گلر= 3312879
تقاص = 3314296
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تبليغات

مهره مار

آمار كاربران
  • افراد آنلاين : 56
  • اعضاي آنلاين : 10
  • تعداد اعضا : 614710

جدیدترین های امروز


کپي مطالب این سايت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.logo-samandehi